SMiRT 25 ISC

SMiRT 25 Conference
Charlotte, USA
August 4-9, 2019

Introduction
Chair’s Message
International Scientific Committee
Board of Directors and Advisory Board
Transactions

International Scientific Committee (ISC)

Chairman

  • Sujit Samaddar, USNRC, USA

Vice Chairs

  • Emmanuel Viallet, Électricité de France, France
  • Yoshinori Mihara, Kajima, Japan

Members and Division Coordinators

Division I – Mechanics of Materials

  • Jacob Eapen, North Carolina State University, USA
  • Naoki Miura, CRIEPI, Japan
  • Daman Panesar, University of Toronto, Canada

Division II – Fracture Mechanics and Structural Integrity

  • Stephane Chapuliot, AREVA, France
  • Jayanta Chattopadhya, BARC, India
  • Yun Jae Kim, Korea University, South Korea
  • Dave Rudland, USNRC, USA
  • Julia Tcherner, SNC Lavalin, Canada

Division III – Computation, Simulation and Visualization

  • Hamid Sadegh-Azar, University of Kaiserslautern, Germany
  • Bu-seog Ju, Kyunghee University, South Korea
  • Eric Mathet, ATMEA, France

Division IV – External, Internal Hazards and Load Characterization

  • Amit Dar, Bruce Power, Canada
  • Joseph Kanney, USNRC, USA
  • Philippe Renault, Swiss Nuclear, Switzerland
  • Pekka Valikangas, STUK, Finland

Division V – Modeling, Testing and Response Analysis of Structures, Systems and Components

  • Hasan Charkas, EPRI, USA
  • Sunggook Cho, INNOSE, South Korea
  • Susumu Nakamura, Plejades, Japan
  • Neb Orbovic, CNSC, Canada

Division VI – Design Issues, Codes and Standards

  • Lala Ram Bishnoi, AERB, India
  • Peter Ford, IAEA
  • Yoshinori Mihara, Kajima, Japan
  • Jose Pires, USNRC, USA
  • Ayman Saudy, Kinectrics, Canada

Division VII – Safety, Reliability, Risk and Safety Margins

  • Wael El Dahkahni, McMaster University, Canada
  • Se-Kwon Jung, Duke Energy, USA
  • Minkyu Kim, KAERI, South Korea
  • Nathan Siu, USNRC, USA

Division VIII – Issues Related to Operation, Inspection and Maintenance

  • Vivek Agarwal, Idaho National Lab, USA
  • Joe Vasquez, Dominion Energy, USA

Division IX – Fuel Cycle Facilities, Waste Management and Decommissioning

  • Mohamed Bourham, North Carolina State University, USA
  • David Kosson, Vanderbilt University, USA
  • Steve McDuffie, Department of Energy, USA
  • Rick Reid, EPRI, USA

Division X – Advanced and Small Modular Reactors

  • Amir Afzali, Southern Company, USA
  • Maria Avramova, North Carolina State University, USA
  • Mike Cohen, Terrapower, USA
  • Marcel de Vos, CNSC, Canada

Division XI – Severe Accident Management and Structural Evaluation

  • Alfred Hathaway, USNRC, USA
  • David Luxat, Sandia National Lab, USA

Division XII – Construction Management, Cost and Scheduling

  • Adeola Adediran, Bechtel, USA
  • Ming Han, SNC Lavalin, Canada
  • Joshua Shang, SNERDI, China